Search
Close this search box.
4 Mart 2023

Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları

Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları

Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları

Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları ; En iyi çocukluk anılarından bazıları, tüm maceralarımız için mükemmel yol arkadaşları olarak bisikletleri içerir. Yaz ve tatiller başladığında, bisikletler hızla en sevdiğimiz ulaşım aracı haline gelirdi. Bisiklet ve bisiklet ilk yıllarımızın bir parçası olmuştur ve zaman değişse de hala çocukların hayatlarının hayati bir parçasıdır. Belki eskisi kadar değil çünkü 2020’ye kadar bisiklet satış rakamları cesaret verici değildi, ancak Covid-19 her şeyi değiştirdi ve belki de genç ve yaşlılar arasında yeni keşfedilen bisiklet tutkusu burada kalacak.

Bisiklet sürmenin yetişkinler üzerindeki olumlu etkileri aşikar… Gelin bir de bisikletlere binmeye başladıkları andan onlu yaşlarına kadar çocuklar için sağladığı faydalardan bahsedelim ;

Vücut ve Zeka

Diğer herhangi bir fiziksel aktivite veya spor gibi, bisiklete binmek de çok sağlıklı bir alışkanlıktır.  Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların kas ve kemik yapılarını güçlendirerek vücutlarının güçlenmesine yardımcı olur. Bisiklet, futbol veya atletizmden farklı olarak düşük etkili bir spor olduğu için  eklemler iyi korunur .

Bisiklete binmek , açık havada olmayı gerektirdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir . Düzgün giyinen ve iyi donanımlı olan çocuklar, hem soğuk hem de sıcak havanın tadını bizim kadar çıkarır.

Bisiklete binmek aynı zamanda daha fazla fiziksel aktivite yapmaları anlamına gelir , bu hem çok aktif olmayan çocuklar hem de yerinde oturamayanlar için iyidir. Onlara bir bisiklet verin, yaratıcılıklarına şaşıracaksınız!

Bisiklete binmek kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, iyi işleyen bir solunum sistemini destekler ve son yıllarda çocukları etkileyen en önemli sorunlardan biri olan obezite olasılığını azaltır .

Motor beceri düzeyinde, koordinasyonu, dengeyi ve konsantrasyonu geliştirir . Sanki hayatları boyunca bunu yapıyormuş gibi parklarda yarışan denge bisikletlerindeki çocuklara bir bakın. Daha sonra, eğitim tekerlekleriyle ve sonra onlarsız pedal çevirmeyi öğrenirler ve çok kısa sürede denge ve koordinasyonlarına kavuşurlar!

Bisiklete binmeyi ve kullanmayı öğrendikçe, giderek daha fazla küçük hedefe ulaştıkça, özgüvenleri ve özgüvenleri artar. Bisikletinizi eğitim tekerlekleri olmadan sürmeyi başardığınız veya ellerinizi gidondan çekebildiğiniz ilk zamanı hatırlıyor musunuz?

Bisiklete binme sayesinde çocukların ruh hali de düzeliyor – bu sadece yetişkinlerin işi değil, küçük çocuklar da stres ve kaygıdan muzdarip. Gerginliği atmak ve zihninizi boşaltmak için ailece bisiklete binmekten daha iyi bir şey yoktur!

2023 bisiklet fiyatları
Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları

Rekabet ve Saygı

Çocukların büyük çoğunluğu doğal olarak rekabetçi genle doğarlar. Az ya da çok fark edilebilir olabilir, ancak neredeyse hepsi rekabet etmeyi ve elbette kazanmayı sever. Bisiklet sürmek tamamen rekabet, sürekli bir yarıştır. Kaybederseniz kızabilir, kazanırsanız zaferi kutlayabilirsiniz, ancak bu iki şeyin hiçbiri başka bir zaferi garanti etmez. Bu nedenle, bisiklet sürmek size sadece rekabet etmeyi, kazanmayı ve kaybetmeyi, zaferlere ve yenilgilere değer vermeyi öğretmekle kalmaz , aynı zamanda çabayı, azmi, arkadaşlığı, takım çalışmasını ve iradeyi de teşvik eder.

Yeşil bir ulaşım aracı olarak bisikletler, çocukların çevre bilincini artırmak için harika bir araçtır . Mümkünse, bisiklet sürmenin dünyadaki en doğal şey olduğunu ve sonunda kendi başlarına bisiklete bineceklerini göstermek için onları okula götürün, alışverişe gidin veya bisikletle başka bir aktivite yapın.

Aynı zamanda diğer bisikletçilere, spor yapanlara, yayalara ve sürücülere saygı duymanın ve birlikte yaşamanın  tüm yazılı olmayan kurallarını ve trafik kurallarını öğrenerek şehirde nasıl dolaşılacağını öğrenebilirler .

Şehirde bisiklete binmek, çevrelerine sürekli dikkat etmek zorunda oldukları için çocukların konsantrasyonunu artırır ve aynı zamanda onlara sabırlı ve hoşgörülü olmayı öğretir ; her ikisi de eğitimleri ve gelişimleri için çok önemli faktörlerdir.

Dağ bisikleti veya yeşil kentsel alanlarda bisiklet sürmek, çocukları doğayı korumaya ve takdir etmeye teşvik eder . Onlara çevreye saygı duymaları, çöp atmamaları veya vahşi yaşamı rahatsız etmemeleri ve mümkün olan en küçük ayak izini bırakmaları gerektiğini öğretmek için iyi bir fırsattır, böylece bölgeye geri dönebilirler ve böylece diğerleri de bundan keyif alabilir.

Sosyalleşme

Çocuklar ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları ve ailenin geri kalanıyla zaman geçirmek isterler. Sevdikleriyle birlikteyken kendilerini özgür hissetmeyi severler, bu da çocuklarla birlikte bisiklete binmeyi harika bir aile boş zaman aktivitesi haline getirir . Tek yapmamız gereken, çocuklarımızın becerilerine uygun doğru rotayı bulmamız ve pedal çevirerek veya pedal çevirmeden sürüşten keyif almalarına yardımcı olacak farklı aksesuarlar kullanmamız. En küçükler için sandalyeler ve römorklar var; kendi başına pedal çevirmeyi bilen ama fiziksel ve teknik olarak henüz hazır olmayanlar için çekme halatları, çekme çubukları ve yan bisikletler. Bebek adımlarını atın: İlk andan itibaren eyer üzerinde zor zamanlar geçiren kimse bisiklete geri dönmek istemez. Bu yüzden, ilk zorluklarla yüzleşebilmeleri için zorluğu kademeli olarak artırmak ve küçükler için hedefler belirlemek önemlidir. Bu onların benlik saygısını, güvenini ve ruh halini iyileştirecektir.

Çocuklar için akranlarıyla zaman geçirmek, ebeveynlerinin yanında olmak kadar önemlidir. Bu şekilde sosyalleşmek onların gelişimi için çok önemlidir. En küçük çocuklar parkta “neredeyse hiç” sorun yaşamadan itme bisikletlerini paylaşır ve değiştirir. Daha yaşlı olanlar, neredeyse ergenlik çağındakiler, yavaşça yuvayı terk ediyor ve iki tekerlek üzerinde hareket ediyorlar. Bisikletler, aile çevrelerinin dışında yeni arkadaşlar edinmeleri ve aynı ilgi alanlarını paylaşan insanlarla ilişkilerini geliştirmeleri için hepsi için harika bir yoldur. Ve tüm bunlar sağlıklı bir fiziksel aktivite yaparken!

Çocuklarınız bisiklete binecek veya bisiklete binme pratiği yapacaksa, bunu yaparken eğlenmeliler. Bisiklet bir zorunluluk değil, gelişimlerinin bir parçasını oluşturan bir oyuncak, öğrenmenin bir yolu, anne ve babayla vakit geçirmek için bir bahane haline gelmeli. Bu nedenle, eğer bir bisikletçiyseniz ve bisiklet tutkunuysanız, sırf siz yapıyorsunuz diye çocuklarınızı asla bu sporu yapmaya zorlamamalısınız . Bisiklete binmelerini gerçekten istiyorsanız, onlara öğretmelisiniz ve desteğinize ve cesaretlendirmenize ihtiyaç duyduklarında her zaman yanlarında olmalısınız.

Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları, Bisiklet Fiyatları 2023 Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları, Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları

Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları, Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları, Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları, Bisiklet sürmenin çocuklar için faydaları

Diğer İçeriklerimiz