Search
Close this search box.
3 Şubat 2023

Bulaşık Makinenizden En İyi Verimi Almak İçin 5 İpucu

Bulaşık Makinenizden En İyi Verimi Almak İçin 5 İpucu

Bulaşık Makinenizden En İyi Verimi Almak İçin 5 İpucu

Bulaşık yıkamak her evde günlük bir aktivitedir. Bu nedenle, bunu verimli ve hızlı bir şekilde yapmak herkesin ortak isteği. Bazı insanlar bulaşıkları elde yıkamaktan hoşlansa da, çoğu zaman tasarruf etmek için bulaşık makinelerini kullanmayı tercih eder. Ayrıca daha güvenlidirler ve bulaşıkları kırmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilirler.

Profilo Bulaşık Makinesi Bm4321eg Solo 4 Prg A+

Bulaşık makinenizden en iyi şekilde yararlanmak için yapılmaması gerekenleri gelin birlikte inceleyelim.

Bulaşıklarınızı Önceden Durulamayın ;

Hepimiz bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce durulamak için çok zaman harcıyoruz. Ancak günümüzün modern bulaşık makinelerinde bu gereksiz bir görev olabilir. Önce kirli bulaşıklarınızı durulamamak, değerli zamanınızı biraz geri kazanmanın bir yolu olabilir. Günümüzde çoğu bulaşık makinesi, bulaşıkları temizlemek için gereken su miktarını ve zamanı belirleyen sensörlere sahiptir. Ancak bulaşıklarınızı önceden durularsanız, bulaşık makinesi az miktarda yiyecek algılayacak ve daha hafif bir yıkama yapacak ve bu da tabaklarda ve bardaklarda yiyecek parçaları bırakacaktır. Bulaşıkları durulamak yerine tek yapmanız gereken, kalanları bir kaşık veya çatal kullanarak kazımak. Yiyecek artıkları püskürtme jetlerini ve drenaj borularını tıkayabilir. Aynı zamanda bakteri üremesini de teşvik eder, bu nedenle filtreyi zaman zaman temizlediğinizden emin olun.

Doğru Tür ve Miktarda Deterjan Kullanın ;

Bulaşık makinenizin kullanım kılavuzunu okuyun. Bunun ötesinde, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için birkaç çeşit ve marka denemek isteyebilirsiniz. Düzinelerce deterjan markası mevcuttur ve bunlar üç yaygın şekilde bulunur: tozlar, tabletler ve jeller. En iyi deterjanı seçerken fiyatı, bulaşık makinenizin tipi ve yaşam tarzınız dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır.

Yalnızca önerilen miktarda deterjan kullandığınızdan emin olun çünkü çok fazlası geride kalıntı bırakabilir ve çok azı bulaşıkların kirlenmesine neden olabilir. Ayrıca çevresel etkisini en aza indirmek için çevre dostu bir marka seçmenizi tavsiye ederiz.

Altus Bulaşık Makinesi Al434 P 4 Program Beyaz (30dk Eko)

Rafları Aşırı Doldurmaktan Kaçının;

Bulaşık makinenizi doluyken çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bu zamandan ve kaynaklardan tasarruf sağlar, ancak aşırı doldurmak düzgün bir şekilde yıkanmasına izin vermez. Aşırı doldurma, bulaşıkların iyice temizlenmesini engeller ve aynı bulaşıkları iki kez durulamanıza neden olabilir. Makinenizle birlikte gelen kılavuzu okuyarak kendinizi ve aile üyelerinizi bulaşık makinesini doğru şekilde doldurma konusunda eğitin. El kitabınız, bulaşık makineniz için en uygun yükleme yöntemini önerecektir. Genel olarak şu talimatları uygulayabilirsiniz:

 • Büyük malzemeleri yanlara ve arkaya yerleştirin, böylece su ve deterjanı engellemezler.
 • Bulaşıkların daha kirli tarafını makinenin merkezine doğru çevirin ve iç içe geçmesine izin vermeyin.
 • Üzerinde yanmış yiyecekler olan nesneleri alt rafa, yüzleri spreylere doğru gelecek şekilde yerleştirin.
 • Bardakların su ile dolmamaları için tırnakların üzerine ters olarak koyun.
 • Bulaşık makinesinde yıkanabilir plastik ve hassas parçalar için üst rafı kullanın.

Doğru Döngüyü Seçin;

Kullanılacak en iyi bulaşık makinesi programını nasıl seçerim? Bu sorunun cevabı, yükünüzün boyutuna ve bulaşıklarınızın ne kadar kirli olduğuna bağlıdır. Aşırı kirli bulaşıklar daha uzun, daha derin bir temizlik ve diğerleri daha kısa bir döngü gerektirebilir. Her döngünün ne yaptığını bilmek, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilir. Bazı bulaşık makinelerinde çeşitli kurutma seçeneklerinin yanı sıra Sensör, Ön Yıkama, Eko veya Sanitize gibi ek programlar da bulunabilir. Bu programların nasıl çalıştığını öğrenmek makinenizi en verimli şekilde kullanabilmek için anahtar niteliğindedir.

Bazı Şeyleri Bulaşık Makinesine Koymayı Bırakın;

Bulaşık makinesi birçok şeyi temizleyebilir, ancak yine de aşağıdakiler gibi bulaşık makinesine yüklememeniz gereken çok şey vardır:

 • Paslanmaz çelik hariç herhangi bir metal
 • Metal dekorasyonlu mutfak eşyaları
 • Narin cam eşyalar
 • Ahşap herhangi bir şey
 • Kristal
 • “Bulaşık makinesinde yıkanabilir” olarak etiketlenmemiş plastikler
 • Kauçuk aletler
 • Son olarak, som veya gümüş kaplamalı ve paslanmaz çelik sofra takımlarını aynı anda bulaşık makinesine koymaktan kaçının. Bu iki metal arasındaki reaksiyon her iki cilaya da zarar verebilir.
 • Ayrıca çatal bıçak sepetine çok fazla parça sıkıştırmayın çünkü aksi takdirde çizilmelere yol açabilirsiniz.
Altus Bulaşık Makinesi Al434 P 4 Program Beyaz (30dk Eko)
Diğer İçeriklerimiz