Search
Close this search box.
3 Nisan 2023

Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak Hangisi daha iyi

Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak : Hangisi Daha İyi ?

Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak Hangisi daha iyi

Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak Hangisi Daha İyi ?; Gazlı ve elektrikli ocak ! Satın almadan önce mutfağımız için hangisinin daha akıllıca olduğunu bilmek istiyoruz. Ne yazık ki, net bir cevap yok. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları var ve nasıl pişireceğiniz, hangisinin sizin için doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olacak.

Kurulum

Bir gaz ocağı kurmak için ideal olarak doğal gaz hattı olan bir bölgede yaşamanız gerekir.

Bununla birlikte, bahçeli bir evde yaşıyorsanız, yer üstü bir dış LP (diğer adıyla propan) tankı kurma seçeneğiniz vardır. Görünüşü pek hoş değil, ancak muhtemelen yılda bir kez doldurmanız gerekecek. Bunlardan birini istiyorsanız, tankı gazlı şömine gibi ürünlere güç sağlamak için de kullanabilirsiniz.

Öte yandan, evinizde şu anda bir gazlı ocak varsa ve elektrikli bir ocakla değiştirmek istiyorsanız, elektrikli ocaklar tipik bir ev prizinin sağladığından daha fazla güç gerektirdiğinden yeni bir elektrik hattına ihtiyacınız olabilir. Tam gazdan elektrikli veya çift yakıtlı menzile geçiş yapmadan önce, mutfağınızdaki elektrik hatlarını bir elektrikçiye göstermenizi öneririz.

Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak Hangisi Daha İyi ? elden taksitli ocak
Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak

Dış görünüş

Bir gazlı ocak mutfağa profesyonel bir görünüm verir. Çoğu zaman, odanın en önemli parçasıdır ve yemek yapmayı seven birinin evde olduğunu anında gösterir. Bununla birlikte, gazlı ocaklarında aralıkları temiz tutmak zordur ve daha daima sıkı temizlik gerektirir.

Öte yandan, düz cam tablalı bir elektrik serisi şık ve çağdaş bir görünüme sahiptir ve temiz tutulması daha kolaydır. Bu, onu dağınık olmayan bir mutfak isteyen herkese çekici kılar.

Verim

Aşağıda set üstü ocakta pişirme, fırınlama ve kızartma için hangisinin daha iyi olduğuna dair temel farklılıkları ele alacağız. Ancak, her iki yakıt kaynağından da iyi sonuçlar alabilirsiniz. Popüler inanışın aksine, ocakta yemek pişirmek için gaz mutlaka daha iyi değildir ve tutarlı performans söz konusu olduğunda elektrikli fırınların yalnızca çok küçük bir avantaj farkı olduğu söylenebilir.

Satış değeri

Bir pişirme cihazının evinizin yeniden satış değerini nasıl etkileyeceği, büyük ölçüde potansiyel alıcıların tercihlerine bağlı olacaktır. Hevesli aşçılar, profesyonel tarzda bir mutfak yelpazesine sahip bir mutfağın görünümüne bayılacaklar. Bununla birlikte, şık ve modern tasarım zevkine sahip kişiler, pürüzsüz cam seramik yüzeye sahip ocaklı veya set üstü ocaklı bir mutfağa yöneleceklerdir. İster gazlı ister elektrikli olsun, üst düzey bir ocak veya ocak daha iyi bir izlenim bırakacaktır.

Vestel Setüstü Ocak Cam So 6114 Ys Siyah 20265409
Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak Ürüne Gözatın

Pişirme

Gazlı ocak, elektrikli ocaktan daha hızlı ısınır, bu da omlet gibi çok kısa pişirme süresi olan bir şey hazırlamak için onu daha iyi hale getirir. Gaz da çok duyarlı. Daha düşük bir ayara geçtiğinizde, ısı seviyesi düşer. Çikolatalı puding yapıyorsanız, yanmaması için koyulaştığı anda ocağı kısabilirsiniz. Aşçılar gazı sever çünkü sosların kesilmemesi veya fazla yoğunlaşmaması için sosların altındaki ısıyı kontrol etmelerine yardımcı olur.

Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak Hangisi daha iyi

Elektrik menzillerinin ısınmaya başlaması daha uzun sürse de, bir kez yaptıklarında yetişirler. Bir elektrik elemanı, bir tencere suyu bir gaz brülöründen önemli ölçüde daha hızlı kaynatır; bazı elektrikli ocaklar 6 litre suyu 15 dakikadan daha kısa sürede kaynatabilirken, gazlı ocaklar tipik olarak 25 dakika sürer.

İster hamburger kızartıyor ister güveç pişiriyor olun, gazlı ve elektrikli ocakların ne kadar eşit piştiği, bir dereceye kadar ne tür tencere kullandığınıza bağlı olacaktır. Elektrikli ocaklar, alt kısmında set üstü ocakla iyi temas sağlayan tamamen düz bir disk bulunan bir tava kullandığınızda son derece eşit kızartma ve kızartma sonuçları verecektir. Öte yandan, pişirme işlemi, tavanın altından yanlara doğru uzanan bir iç alüminyum tabakasına sahip sözde bir kaplamalı tavada yapıldığında gaz daha iyi kızarır.

Her tür ocakta sürekli kaynamaya başlamak için en iyi seçeneğiniz, ısıyı kenarlara iletebileceği için kaplı bir tava kullanmaktır. Tabanı düz olan bir tava kullandığınızda tabanın kenarlarla birleştiği noktada kavurma alabilirsiniz.

Gazlı Ocak vs Elektrikli Ocak

Diğer İçeriklerimiz