Search
Close this search box.
2 Mart 2023

Mikrodalga Fırınınızın Bakımı Nasıl Yapmalısınız ?

Mikrodalga Fırınınızın Bakımı Nasıl Yapmalısınız ?

Mikrodalga Fırınınızın Bakımı Nasıl Yapmalısınız ?

Mikrodalga Fırınınızın Bakımı Nasıl Yapmalısınız ?; Mikrodalga fırınlar, yoğun yaşam tarzlarımız nedeniyle günümüzde her evde bir zorunluluk haline geldi. Bu cihaz sadece bir düğmeye dokunarak yiyecekleri ısıtabiliyor, donmuş yiyecekleri çözebiliyor ve hatta birkaç saniye içinde sizin için sıfırdan bir yemek pişirebiliyor. Bu sebeple de bize büyük bir zaman ve emek kazancı yaratıyor.

Bu cihazın popülaritesi, verimliliği nedeniyle yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artmakta. Bu kadar sık kullanıldığı için olsa gerek, bakımı da onun kullanımı kadar değerli.

Mikrodalganızı mümkün olan en iyi durumda daha uzun süre çalıştırmanıza yardımcı olacak bazı bakım ipuçlarını burada bulabilirsiniz ;

Samsung Mikrodalga Fırın
Mikrodalga Fırınınızın Bakımı Nasıl Yapmalısınız ?

– Haftalık Temizlik

Mikrodalgadaki yiyecek ve sıvı sıçramalarının da enerjiyi emdiğini biliyor muydunuz? Mikrodalganızı daha uzun süre çalışır durumda tutmanın en basit yolu, onu haftada bir kez temizlemektir. Ayrıca, düzenli olarak temizlenmezlerse sıra dışı bir koku bırakıyorlar. Haftada bir temizlik seansı neredeyse 10 dakika bile sürmeyebilir. Biraz ılık su, sıvı sabun, sünger veya temiz bir bezle kolayca yapılabilir. Süngeri/bezi solüsyona batırın ve mikrodalgayı içten ve dıştan iyice temizleyin.

Diğer bir seçenek sirke veya limon kullanmaktır. Tek yapmanız gereken, mikrodalga fırına bir kase sirke ve 1 çay kaşığı beyaz sirke koyun ve mikrodalgayı bir dakika kadar açın. Sirkeniz yoksa kesilmiş limonun iki yarısını mikrodalgaya uygun bir tabağa biraz suyla koyup mikrodalgayı bir dakika çalıştırabilirsiniz. Ardından, mikrodalgayı kapatın, fişini çekin, döner tablayı çıkarın ve yıkayın. Kağıt havlu kullanarak içini temizleyin. Yiyecek lekeleri inatçıysa, bir bardak suyu mikrodalgada 2 dakika ısıtabilirsiniz. Buhar kiri gevşetmeye yardımcı olduğunda, bir bezle temizleyin. Ayrıca süngeri biraz sirkeli limon suyuna batırıp içini temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra, mikrodalganın fişini çekin ve tamamen kuruyana kadar kapağını bir süre açık tutun.

Mikrodalga Fırınınızın Bakımı Nasıl Yapmalısınız ?

– Doğru Yerleştirin

Mikrodalga için yapılmış bir dolap alın veya hazır bir mikrodalga standı satın alabilirsiniz. Mikrodalganın gövdesi kullanımdayken ısındığından, duvardan ve yanlardan 5 cmlik bir boşluk bıraktığınızdan emin olun. Yan taraftaki havalandırma delikleri ısıyı serbest bırakır, bu nedenle cihazda herhangi bir ısı hasarını önlemek için mikrodalga fırının etrafında yeterli boşluk bırakın. Telin çekilmemesi için mikrodalganın elektrik prizinin erişebileceği bir kabloya sahip olduğundan emin olun.

Ayrıca, havalandırma delikleri ısıyı serbest bıraktığından, kullanım sırasında tel mikrodalga kenarlarına çok yakın asılmamalıdır.

Son olarak, mikrodalga fırının gazlı fırın / mutfak lavabosundan uzak tutulduğundan emin olun, aksi takdirde aşırı ısınabilir ve mikrodalga fırınınızın zarar görmesine neden olacak su sıçramaları olabilir.

– Bunları Asla Mikrodalgaya Koymayın

Mikrodalgaya hangi yiyeceklerin girmemesi gerektiğini bilmek, mutfaktaki felaketleri gerçekten önleyebilir. Mikrodalga fırınınızı güvende tutmak istiyorsanız, potansiyel olarak alev alabilecek toksinler salabileceğinden, yiyecekleri kağıt torbalarla ısıtmaktan kaçının. Ayrıca cihaz için ciddi tehlike oluşturabileceğinden, mikrodalga fırına metal kaplar, gümüş folyolar, plastik kaplar koymaktan kaçının. Mikrodalgalar için tasarlanmamıştır.

Sadece mikrodalga fırın kullanımı için etiketlenmiş cam, seramik ve plastik kapların kullanılmasını tavsiye ederiz. Kap mikrodalgaya uygunsa, üzerinde bir etiket bulunur. Aslında, bazı uzmanlar su ısıtmak için asla mikrodalga kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Mikrodalgadaki aşırı yüksek sıcaklıklar, suyu aşırı derecede ısıtabilir ve ya bir patlamaya yol açabilir ya da mikrodalganın zarar görmesine neden olabilir. Aşırı ısıtılmış su, suyun kaynama belirtisi olmadan kaynama sıcaklığının üzerinde ısıtılmasıdır. Bu nedenle, mikrodalgayı yalnızca biraz ılık su için ve su ısıtıcısını sıcak su kaynatmak için kullanmanızı öneririz.

Son olarak, sert haşlanmış yumurta istiyorsanız, onları mikrodalgada değil ocakta kaynatın, aksi takdirde tam bir karmaşa olabilir. Yüksek sıcaklık yumurtaların patlamasına neden olabilir.

– Kapı Hasarını Önleyin

Çoğumuz mikrodalga kapısını nazikçe itmek yerine çarparak kapatıyoruz. Farkında olmayabiliriz ama kapıyı çarpmak uzun vadede mikrodalga mandalına zarar verebilir. Çoğu mikrodalga fırın kapı mandalı mekanizmasında, belirli bir şekilde kapatılması gereken üç anahtar bulunur. Kapıyı kabaca kapatmak bu anahtarları bozabilir. Ayrıca, mikrodalga kapısının bir kez kapatıldığında tamamen sızdırmaz olması gerektiğini unutmayın.

– Ağırlık Sınırlamalarını Bilin

Genellikle mikrodalganın ağırlık kapasitesi hakkında endişelenmenize gerek yoktur çünkü çoğu yemek ve yiyecek maddesi kapasitesi dahilindedir. Ancak bazen büyük donmuş parçaları ve daha ağır yemekleri mikrodalgada pişirirken, ünitenin ağırlık kapasitesini kontrol etmelisiniz. Aşırı derecede ağır bir nesne, döner tablayı ve motoru mekanik olarak zorlayabilir ve hasar görmesine neden olabilir.

Mikrodalga Fırınınızın Bakımı Nasıl Yapmalısınız ?, Mikrodalga Fiyatları, Samsung Mikrodalga Fırın

Diğer İçeriklerimiz