Search
Close this search box.
5 Şubat 2023

Telefonunuzu Hackerlardan Nasıl Korursunuz? işte 7 ipucu

Telefonunuzu Hackerlardan Nasıl Korursunuz? işte 7 ipucu

Telefonunuzu Hackerlardan Nasıl Korursunuz? işte 7 ipucu

Cep telefonunuz en hassas kişisel bilgilerinizden bazılarını saklar. Parolalarınız ve hesap numaralarınız, e-postalarınız, kısa mesajlarınız, fotoğraflarınız ve videolarınız gibi şeyler. Telefonunuz yanlış ellere geçerse birisi kimliğinizi çalabilir, paranızla bir şeyler satın alabilir veya e-posta veya sosyal medya hesaplarınızı ele geçirebilir.

Xiaomi Cep Telefonu Redmi Note 11s 6gb Ram 128gb Hafıza

İşte telefonunuzu ve içindekileri koruyabilmeniz için bazı ipuçları ;

1. Yüzünüz, parmağınız, deseniniz veya PIN’inizle ekstra koruma ekleyin.

İlk olarak, temel bilgiler. Telefonunuzu yüz kimliği, parmak izi, desen veya iğne ile kilitlemek, özellikle kaybolma veya çalınma durumunda en temel koruma şeklinizdir. (Seçenekleriniz cihaza, işletim sistemine ve üreticiye göre değişir.) Daha da fazla koruma için bunu bir adım daha ileri götürün. Telefonunuzdaki hesapları  güçlü parolalarla güvence altına alın ve  bunu sunan uygulamalarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın, bu da savunma hattınızı ikiye katlar.

2. Bir VPN kullanın.

Ya da başka bir deyişle,  korumasız bir şekilde halka açık Wi-Fi ağlarına atlamayın . Bir VPN, havaalanlarında, kafelerde, otellerde ve benzerlerinde güvenli olmayan genel ağlardayken özel olarak bağlanmanıza izin vererek bağlantınızı bilgisayar korsanlarından gizler. Bir VPN bağlantısıyla, hassas verilerinizin, belgelerinizin ve yaptığınız etkinliklerin gözetlemeye karşı korunduğunu bileceksiniz; bu, akıllı telefonlarımızla yönettiğimiz kişisel ve profesyonel işlerin miktarı göz önüne alındığında kesinlikle harika bir duygu.

Iphone Cep Telefonu 11 64 Gb

3. Uygulamalarınız için resmi uygulama mağazalarına bağlı kalın.

Hem Google Play hem de Apple’ın App Store‘u, potansiyel olarak tehlikeli  uygulamaların mağazalarına girmesini önlemeye yardımcı olacak önlemlere sahiptir. Kötü amaçlı uygulamalar genellikle uygulama mağazalarının dışında bulunur ve bunlar arka planda çalışabilir ve parolalar, kredi kartı numaraları ve daha fazlası gibi kişisel verilerinizi, yani telefonunuzda sakladığınız her şeyi tehlikeye atabilir. Ayrıca, uygulama mağazalarındayken, indirmeden önce uygulamaların açıklamalarına ve incelemelerine yakından bakın. Kötü amaçlı uygulamalar ve sahte uygulamalar yine de mağazalara girmenin yolunu bulabilir.

4. Telefonunuzdaki verileri yedekleyin.

Telefonunuzu yedeklemek iki nedenden dolayı her zaman iyi bir fikirdir:

İlk olarak, yedeklenmiş verileri eski telefonunuzdan yeni telefonunuza aktararak yeni bir telefona geçiş sürecini kolaylaştırır.

İkincisi, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda verilerinizin sizinle birlikte kalmasını sağlayarak, kaybolan veya çalınan telefonunuzdaki verileri uzaktan silmenize ve bu verilerin bulutta depolanan güvenli bir kopyasına sahip olmanıza olanak tanır.   Hem  iPhone’lar  hem  de Android telefonlar  , telefonunuzu düzenli olarak yedeklemenin basit yollarına sahiptir.

Samsung Cep Telefonu A53 8gb Ram 128gb Hafıza

5. Acil bir durumda telefonunuzu uzaktan nasıl kilitleyeceğinizi veya sileceğinizi öğrenin.

En kötü durum senaryosu—telefonunuz gitti. Gerçekten gitti. Ya umutsuzca kayboldu ya da çalındı. Şimdi ne var? Uzaktan kilitleyin ve hatta verilerini tamamen silin. Telefonu silmeyle ilgili son kısım sert bir hareket gibi görünse de, yukarıda bahsedildiği gibi düzenli yedeklemeler yaparsanız, verileriniz bulutta güvendedir ve geri yüklemeniz için hazırdır. Sonuç olarak, bu, bilgisayar korsanlarının size veya şirketinizin hassas bilgilerine erişemeyeceği anlamına gelir; bu da sizi beladan uzak tutabilir ve profesyonel işinizi güvende tutabilir. Apple, iOS kullanıcılarına cihazları uzaktan silmek için adım adım bir kılavuz sağlar ve  Google, Android kullanıcıları için de bir kılavuz sunar .

6. Eski uygulamalardan kurtulun ve sahip olduklarınızı güncelleyin.

Hepimiz uygulamaları indiririz, bir kez kullanırız ve sonra bunların telefonumuzda olduğunu unuturuz. Ekranınızı kaydırmak için birkaç dakikanızı ayırın ve hangileriyle gerçekten işinizin bittiğini görün ve onları verileriyle birlikte silin. Bazı uygulamaların, telefonunuzdan da veri depolayabilen, kendileriyle ilişkilendirilmiş bir hesabı vardır. Ekstra adımı atın ve bu hesapları silin, böylece telefon dışı tüm veriler silinir. 

Bunun nedeni, her ekstra uygulamanın güncellenmesi gereken veya kendisiyle ilişkili bir güvenlik sorunu olabilecek başka bir uygulama olmasıdır. Veri ihlallerinin ve güvenlik açıklarının olduğu bir dönemde, eski uygulamaları silmek akıllıca bir harekettir. Sakladıklarınıza gelince, bunları düzenli olarak güncelleyin ve bu bir seçenekse otomatik güncellemeleri açın. Güncellemeler yalnızca uygulamalara yeni özellikler getirmekle kalmaz, aynı zamanda genellikle güvenlik sorunlarını da ele alır.

Oppo Cep Telefonu Reno 7 8gb Ram 128gb Hafıza

7. Telefonunuzu koruyun.

Hayatınızın büyük bir kısmı telefonunuzdayken, telefonunuza güvenlik yazılımı yüklemek sizi ve telefonunuzda sakladığınız şeyleri koruyabilir. İster  Android  sahibi olun ister  iOS  sahibi olun,  mobil güvenlik yazılımı verilerinizi, alışverişlerinizi ve ödemelerinizi güvende tutabilir.

Diğer İçeriklerimiz