Search
Close this search box.
5 Mayıs 2023

Geleneksel İtalyan Espressonun 5 M’si

Geleneksel İtalyan Espressonun 5 M'si

Geleneksel İtalyan Espressonun 5 M’si

Geleneksel İtalyan Espressonun 5 M’si; Herhangi bir çabanın nihai ürünü, zanaatkarın becerilerine, bilgisine ve araçlarına büyük ölçüde bağlıdır ve mükemmel espresso bir istisna değildir. Geleneksel olarak, 5 M’nin İtalyan kuralı, baristayı mükemmel espressoya yönlendiren sağlam bir dizi gereksinim yaratır.

Geleneksel İtalyan Espressonun 5 M'si

1. Miscela (Espresso Karışımı)

İyi bir kahve karışımından kötü bir espresso yapmak mümkünken, kalitesiz bir karışımdan iyi bir espresso yapmak imkansızdır. Nihayetinde, karar verdiğiniz karışım kişisel zevkinize bağlıdır, ancak karışım hem taze hem de kaliteli olmalıdır.

2. Macinadosatore (Kahve Değirmeni)

Öğütücü yüksek kalitede olmalı ve bıçaklar düzenli olarak değiştirilmelidir. Künt bıçakların sonucu yanmış kahve telvesidir. Son olarak,  en iyi sonuçlar için kahve kullanımdan hemen önce öğütülmelidir. Topraklandıktan sonra daha geniş bir yüzey alanına sahip olur ve oksidasyona karşı daha savunmasızdır.

Phılıps Espresso Makinesi Tam Otomatik Ep2231/40 2200 Series

3. Macchina Espresso (Espresso Makinesi)

İyi espresso yapmak için iyi bir espresso makinesi gerekli olmasa da, tutarlılık ve güvenilirlik iyi makinelerden gelir. Ek olarak, makinenin doğru sıcaklık ve basınçta tutulması önemlidir. Daha ucuz makineler, üretimleri ile çok daha az tutarlıdır ve bu da baristaların biraz şansa güvenmesine neden olur; bu, çok az işletme sahibinin rahat ettiği bir kavramdır.

4. Mano dell’operatore (Kullanıcı Becerisi)

Baristanın becerisi, makine operasyonlarını anlama, nihai ürün bilgisi ve uygulama ile gelir. Yeni bir makineye ve onu kullanmanın inceliklerine alışmak zaman alır. 

5. Manutenzione (Bakım)

Son olarak, tek bir espressonun sonucu büyük ölçüde makinenin rutin bakımına bağlıdır. En iyi sonuçlar için, taze kahveyi kirletebilecek bayat telvelerin birikmesini önlemek için bir makine ve öğütücü düzenli olarak temizlenmelidir.

Geleneksel İtalyan Espressonun 5 M’si

Diğer İçeriklerimiz